LMBTQ menedékkérők Európában
Tárik Meszár elemzése
Bűncselekménnyé nyilvánítja Irak az azonos neműek közötti kapcsolatot, amiért a jövőben akár 10–15 év börtön is járhat. A „vallási értékek” fenntartását célzó új törvény értelmében a transzneműeket 1–3 év közötti szabadságvesztéssel sújthatják és hasonló büntetésre számíthatnak azok is, akik a homoszexualitást vagy prostitúciót „népszerűsítik”, azok a férfiak, akik „szándékosan” nőként viselkednek, azok az orvosok, akik nemváltoztató műtéteket hajtanak végre, és azok is, akik „feleségcserében” vesznek részt.
A 2023-ban az Európai Unió területére illegálisan belépők elsősorban Szíriából (27,8%), Guineából (5,6%), Szenegálból (5,2%), Afganisztánból (5,2%), Tunéziából (4,7%), Elefántcsontpartból (4,6%), Marokkóból (4,2%), Bangladesből (4%), Egyiptomból (3,3%), Maliból (3,2%), Törökországból (3,1%), Pakisztánból (2,8%), Gambiából (2,2%) érkeztek. Fenti országok mindegyikében szankciók alá esik a homoszexualitás. Iránban és Afganisztánban halálbüntetéssel szankcionálják a homoszexualitásukat vállalókat. Mégis, a menedékkérők között elenyésző számban vannak azok, akik szexuális irányultságukat jelölik meg üldöztetésük okaként.
Milyen szabályozások vonatkoznak az Európai országokban az LMBTQ közösségek tagjai közül kikerülő menedékkérőkre? Milyen arányban vannak ők jelen az összes menedékkérő között és várható-e számuknak a növekedése? A Migrációkutató Intézet tanulmányában ennek járt utána.
Az elemzés teljes szövege itt tölthető le.
Fotó: shutterstock.com